dr. Molnár József praxisának honlapja

Praxisunk fő specialitása a sántaság vizsgálata és kezelése. A lovak sántaságának fő okairól itt egy rövid ismertetést olvashatnak. Aki szeretne részletesebben megismerkedni a sántaságvizsgálat menetével, a leggyakoribb betegségekkel és a felmerülő kezelésekkel, látogasson el a Lósántaság.hu oldalunkra!

hajlitasi proba

A sántaságot okozó betegségek egyik nagy csoportja az ízületek betegsége, ezen belül is az ízületek gyulladása. Oka lehet genetikai, nem megfelelő terhelés, elhasználódás, rossz körmölés vagy patkolás. Az ízületgyulladás (osteoarthritis) idővel az ízület degenerálódásához vezet (artrózis). Ez bármely ízületnél előfordulhat, leggyakrabban a csánknál (csontos csánkpók, spat), a pata- és csüdízületnél, a pártaízületnél (kaptásság), a térdnél és a lábtőnél látjuk. Kezelésükre számos módszer áll rendelkezésünkre. Leginkább a beteg ízület beinjekciózását szeretem alkalmazni, mert jó diagnózis esetén ez a leginkább célzott kezelés. Az ízületi injekció elvégzéséhez a szteroidoktól kezdve a hialuronsav használatán át a PRP, IRAP és őssejt kezelésig több módszer közül választhatunk.

Az ízületgyulladások közül ki kell emelni a fertőző ízületgyulladást, amikor baktériumok jutnak az ízületbe. Nagyon súlyos betegség, műtéti ellátást igényel.

Az OCD (osteochondritis dissecans) az a betegség, amit a lovas világban „chip”, vagy „chipesség” néven ismernek. Ekkor kisméretű, porccal fedett csont darabok pattannak le az ízületben, melyeknek az artroszkópos eltávolítása a legjobb megoldás.

Másik nagy csoport az inak sérülése. Kialakulhat egy nagy erőhatás, vagy sorozatosan ismétlődő, úgynevezett mikrotrauma következtében. A sérült ín hosszú rehabilitáció után fog meggyógyulni. Ezt kontrollált mozgatásnak nevezzük (controlled exercise), erre minden esetben szükséges. A legjobb és leggyorsabb gyógyulás eléréséhez érdemes akupunktúra, PRP vagy őssejtkezelést is végezni.

Ritkán okoz súlyos sántaságot az ínhüvely gyulladás. Túlterhelés, nem megfelelő pataegyensúly, ínsérülés, gyűrűszalag megvastagodás állhat a háttérben.  Egyes formái műtétet igényelnek, legtöbbször konzervatív kezeléssel meg lehet oldani őket, például hialuronsav vagy szteroid injekcióval.

A savós patairha gyulladás, más néven laminitis minden lovas és ló ortopédus rémálma, hiszen a betegség súlyos fájdalmakkal jár, kimenetele pedig kérdéses. Számos oka van, klasszikus forma a „bezabálás”, ami túlzott szénhidrát bevitelt jelent. De okozhatja fehérje túletetés, trauma, a szaru túlzott elszedése, toxikus állapotok (kólika, méhgyulladás, mérgezés), és újabban két hormonális betegséget is felismertek: a lovak metabolikus szindrómája és a Cushing-kór (PPID). A kezelés a betegség elején a kiváltó ok megszüntetésével kell, hogy kezdődjön. Emellett legfontosabb a nagyon erős gyulladáscsökkentés, hűtés, a talp védelme. Késői fázisban gyógypatkolással tudunk segíteni. Sokszor segített az akupunktúra alkalmazása is.

A patahenger szindróma (navicular disease) pataízület mögött helyeződő nyírcsont és a mögötte lévő nyálkatömlő (bursa) megbetegedése. Okában genetikai okok mellett a nem megfelelő terhelés, patkolás és az elhasználódás szerepel. Krónikus betegség, amit ismételt kezelésekkel és gondos patkolással sokáig tünetmentessé tudunk tenni.

Nagyon ijesztő, ámde annál szerencsésebb betegség a patatályog. Hirtelen alakul ki (nyomástól, szúrástól), és olyan mértékű fájdalommal jár, hogy sokszor úgy hívnak fel, hogy a ló biztosan eltörte a lábát. Ehhez képest a kezelés hatására mindig nagyon gyorsan és teljesen meggyógyulnak a betegek.

20160226 124345 Medium

A nagy méterű tályog miatt a talp nagy részét el kellett távolítani.

A szegbelépés szinte mindig a hátulsó lábon fordul elő. Nagyon fontos tudni, hogy ez lehet kevéssé súlyos, de lehet rendkívül súlyos betegség kiindulása is attól függően, hogy merre fúródik a szög. Fontos, hogy amennyiben a szöget a tulajdonos kihúzza, nagyon pontosan jegyezze meg a bemenet helyét, a szög irányát és a mélységét. Legnagyobb a baj, ha a szög a pataízületbe, vagy a nyírcsonti nyálkatömlőbe fúródik, ekkor ezeknek fertőző gyulladását idézheti elő. A szegbelépéstől tetanusz is kialakulhat, ezért fontos az erre irányuló kezelés is.

A nyírrothadás és a súlyosabb változata, a patarák higiéniás betegség, a nem megfelelő pataápolás miatt jön létre. Gombák és baktériumok kezdik emészteni a szarut, és ha a nyírrothadás nagyon sokáig fennáll, az irha is elfajulhat, ebből lesz a patarák.

Gyakran látunk szarurepedéseket, melyek két fő okra vezethetőek vissza. Az egyiknek a hátterében egy olyan régi sérülés van, amikor a pártairha tönkremegy és nem tud összefüggő, jó minőségű szarut előállítani. A másik csoport a nem megfelelő körmölés/patkolás miatt jön létre, amikor nem sikerül a megfelelő egyensúlyt beállítania a kovácsnak.

Nagyon ijesztő, de nagyon jól orvosolható betegség a térdkalács fixálódása, vagy kiakadása, a patella fixáció. Az érintett hátulsó végtagon, sem a csánk, sem a térd nem hajlik, a végtag teljesen kimerevedik.  A fennakadt térdkalácsot legtöbbször le lehet akasztani. Jól reagál a beinjekciózásra, de műtéti megoldás is létezik.

A nyálkatömlők (bursa-k) gyulladása nagyon látványos lehet a sarokgumón, a könyökön (patkókelés), a lábtövön, (a maron és a tarkón). Többnyire hosszan tartó nyomás miatt alakulnak ki. Sokszor jól reagálnak arra, ha gyulladáscsökkentő injekciót fecskendezünk beléjük. Ha már nagyon régiek és zavaróak, vagy kifakadnak, műtétre is sor kerülhet.

A hátfájás és a nyakfájás szintén okozhat sántaságot. Számos, nehezen vizsgálható betegség lehet a háttérben, de mindenképpen gondolnunk kell a nem megfelelő használatra, vagy nyeregre. Leginkább injekciós technikákkal és akupunktúrával kezeljük.

Beidegzési betegség a kakaslépés, amikor a ló túlságosan felrántja előre az érintett hátulsó végtagot. Néha még hasba is rúgja magát, vagy egy lépés kimarad. Nehéz kezelni: szteroid- B-vitamin kombináció, akupunktúra és műtét jöhet szóba. Szerencsére ritka az olyan mértékű elváltozás, ami a lovat zavarná a mozgásban.

Szintén idegrendszeri probléma az ataxia, a mozgás koordinációjának a zavara. A ló enyhén, vagy kifejezettebben imbolyog, nehezen fordul, botlik, merev nyakkal mozog. Három fő csoportja van. Az egyik valamilyen veleszületett nyakcsigolya deformitás vagy ízületi lazaság, minek követeztében a nyaki gerincvelő összenyomódik. Szintén a gerincvelő nyomását eredményezheti valamilyen traumából következő elváltozás. A harmadik fő csoport pedig a vírusos gerincvelő gyulladás (WNV – nyugat nílusi láz, vagy Herpes vírus fertőzés). Kezelése az ok függvényében hasonló, mint a kakaslépésnél.

A sérülések közül a komolyabbakat említenénk. A törések, ficamok, vagy a térdben lévő c-porcok (meniscus) sérülései mindig egyedi elbírálás alá esnek. A ló kora, mérete, a sérülés helye, súlyossága, nyitottsága határozza meg az esélyeket. Egyes sérülések tökéletesen meg tudnak gyógyulni, mások esetében nem érdemes megpróbálni a kezelést.

Elérhetőségek

dr. Molnár József
dr. Molnár József
molnar.jozsef@lovaspraxis.hu
+36 30 279 0916